Slovníček pojmů

SIM karta - slouží pro identifikaci účastníka mobilní sítě. Každé SIM kartě je přiřazeno telefonní číslo účastníka mobilního telefonu

SMS - krátká textová zpráva

MMS - multimediální zpráva, pomocí MMS je možné posílat kromě textu i obrázky, zvuky a videoklipy

Bluetooth - (modrý zub) mezinárodní standard pro bezdrátovou komunikaci

GPRS - mobilní datová služba pro přístup např. na internet z mobilního telefonu, poskytuje průměrnou rychlost datových přenosů

EDGE - technologie EDGE nabízí několik metod a vylepšení oproti GPRS, které umožňují dosáhnout efektivnějšího přenosu dat a vysoké účinnosti

3G - sítě 3. generace, technologie UMTS podporuje vysokorychlostní přenos dat a nové multimediální funkce, například videohovory v síti Telefónica O2; technologie HSDPA v sítích 3.generace, která zrychluje tok dat směrem k uživateli

GPS - celosvětový polohový/navigační systém

Symbian - je operační systém pro chytré telefony, do kterého může uživatel doinstalovávat aplikace

WiFI - je bezdrátový přenos dat využívaný především k připojení k internetu

Android - operační systém pro chytré telefony, pomocí Play store si můžete doinstalovávat jakékoliv aplikace a upravit rozhraní(vzhled) mobilního telefonu podle sebe.

Windows Mobile - operační systém a zároveň nástupce OS Symbian, obdobný androidu, Aplikace se stahují na Market place.

Dotykový display - jsou 2 typy, jako první vznikl odporový, je to levnější varianta a funguje i na dotyk nehtem, většinou je za potřebí stylus pro lepší práci s telefonem. Jako druhý typ je kapacitní - tento typ reaguje jen na vaše prsty, jeho výhoda je, že je přesnější a není zapotřeba stylus.

Stylus - pero, které usnadňuje práci na dotykovém display třeba při psaní sms nebo při práci na webovém prohlížeči.

Paměťová karta - slouží k rozšíření paměti telefonu, pro ukládání více dat.

NFC - neboli near field communication slouží k bezdrátovému přenosu dat mezi zařízeními, k využití se k nám dostává, ku příkladu k bezkontaktním platbám na platebním terminálu nebo nastavení funkcí mobilního telefonu pomocí NFC štítků.

NFC Štítky - malé paměťové nálepky sloužící k uchování dat pro individuální nastavení zařízení (příjdete do práce, přiložíte zařízení s NFC na štítek a zařízení Vám ihned zapne WiFi, nastaví tichý režim a vypne datové připojení)

MHL - propojovací konektor micro usb, který umožňuje propojení s Vašim televizorem s HDMI.

HDMI - digitální propojení mezi zařízeními ( televize - telefon ) s podporou přehrávání ve FULL HD

Rozlišení - každý display má své rozlišení, které slouží k ostrosti obrazu a možnosti přehrávání multimédii, na telefonem rozlišujeme rozlišení QVGA (240x320) HVGA (320x480) WQVGA (240x400) WVGA (480x800) qHD (540x960) HD (720x1280) FULL HD (1920x1080) QXGA (2048x1536), čím lepší rozlišení, tím lepší obraz a podpora.

DLNA - propojení multimédii v domácí síti (pokud je vaše televize propojená s vašim počítačem a připojíte telefon k vaší síti, tak můžete sdílet video, obrázky, hudbu a mnoho dalšího kamkoliv v síti, ku příkladu na vaše obrazovky televizorů.

Tvrzené sklo - známe jej spíše pod názvem Gorrila Glass, nyní již máme 3 generaci tohoto skla, sklo je ze speciálního povrchu, určeného k ochraně vašeho telefonu proti poškrábání.

Floating touch - speciální druh dotykového modulu vašeho telefonu, který snímá vaše dotyky aniž byste se dotkli telefonu, umožňuje telefon používat i v rukavicích a zvyšuje citlivost i ve větších mrazech.

LCD - typy displejů dnes rozlišujeme na IPS LCD (tento druh disponuje větší ostrostí obrazu a vyšším jasem telefonu, což ocení uživatelé především na přímém slunci) AMOLED LCD (tento druh disponuje vysokým jasem, ostrostí obrazu a to vše aniž by vybíjel baterii, naopak tento display je vivinut k delšímu provozu telefonu na jedno nabití) TFT LCD (základní display s rozlišením do 480x800)